MAŁY EKO-PRZYRODNIK

    ZIMĄ ... powietrze jest bardzo mroźne, często pada śnieg, czyli zamarznięty deszcz. Gleba również się zmienia - zamarza i twardnieje, dlatego o tej porze roku nic w niej nie rośnie. Zimowa pogoda to także czas zmian dla zwierząt, np. wilkom wyrasta wtedy bardzo gęsta sierść, która pomaga im przetrwać nawet największe mrozy. Niektóre zwierzęta przesypiają zimowe miesiące. W ten sposób chronią się przed chłodem i nie muszą szukać pokarmu, trudnego do znalezienia o tej porze roku. Zaliczają się do nich: niedźwiedź, jeż, świstak, borsuk, nietoperz. 

     
    Zima to także bardzo trudny okres dla ptaków. Wiele gatunków ptaków jeszcze późną jesienią wylatuje do ciepłych krajów: bocian, wilga, jaskółka. Są też takie gatunki ptaków, które na zimę przylatują do nas z północy, np. jemiołuszka. W naszym kraju zostają również: sójki,sikory, dzięcioły, sóweczki, puszczyki.

                                                            
        Ptakom w okresie zimowym, ciężko jest znaleźć pożywienie. Dlatego aby pomóc ptakom przetrwać ten niekorzystny czas, powinniśmy je dokarmiać. Najbardziej popularnym sposobem dokarmiania ptaków jest zakładanie dla nich karmników, w których umieszczamy pokarm i poidła z wodą. Należy pamiętać, żeby to robić regularnie, przez całą zimę. Nasze Przedszkolaki podjęły się tego zadania, o czym szerzej można dowiedzieć się w zakładce WYDARZENIA.

   
WIOSNĄ...
robi się coraz cieplej, dni się wydłużają i jest więcej światła, a śnieg i lód topnieją. Roślinność staje się bujna i zielona, gdyż gleba rozmarza i mięknie, a ludzie zaczynają w swoich ogrodach sadzić kwiaty i warzywa. Pojawiają się pierwsze wiosenne kwiaty, które są pod ochroną: krokusy, przebiśniegi, sasanki, przylaszczki, zawilce, pierwiosnki.
     
                                  
    Gdy wiosna przynosi cieplejszą pogodę, zwierzęta wychodzą z zimowych domów. Jest to także pracowity okres dla ptaków, które budują gniazda i przygotowują się do lęgów. Kiedy ich domy są gotowe, samiczki składają w nim jaja. Na wiosnę cała przyroda budzi się do życia, a my razem z nią :)


    

oprac. Magdalena CieślińskaNASZA GALERIA ZDJĘĆ


22 IV 2015 - WYPATRUJEMY WIOSNY!

         


06-07 V 2015 - WYCIECZKA DO PALMIARNI I ZOO W ŁODZI

  
  28 V 2015 - WYSTAWA PRAC NAGRODZONYCH W KONKURSACH Z PROJEKTU PT. "MALI ODKRYWCY PRZYRODY"